Piyano Kursu

Piyano dersi almak istiyorum, nereden başlamalıyım? Piyano çalmayı ortalama ne kadar sürede öğrenirim? Piyano eğitimi zor mudur? Çocuklar için özel bir müfredatınız var Mı?

Garaj Müzik Stüdyo‘da piyano dersleri birebir özel ders şeklinde haftada 1 gün 1 saat, ayda toplam 4 saat yapılmaktadır. Öğrencilerimizin isteğine göre gün veya saat sayısını artırabiliriz.Dersler stüdyo ortamında tek kişilik özel çalışmalar ile yürütülmektedir.

Piyano tuşlu bir çalgı olduğu için 4 yaşında olan çocuklarda okuma yazma bilmeselerde tercih edilebilir ve başarı sağlanır. 
Okuma yazma bilmeyen çocuklarda boyama ve rakam tekniğiyle dersler yürütülür. Kısa sürede öğrenilebilen bir çalgıdır.
İsteğe göre klasik, pop ve sanat müziği parçaları üzerinde çalışılmaktadır. Piyano her yaş grubuna uygun bir çalgıdır.
Ders alan öğrencilerimiz stüdyoda ücretsiz olarak prova yapma imkanına sahiptirler.
Derslerin saatlerine öğrencilerimiz karar vermektedir.

Kısaca Piyano Nedir Öğrenmek İstiyorum?

Piyano tuşlu bir çalgı olup, çift el ve çift anahtar kullanılarak çalınır. Beynin iki taraflı çalışmasını güçlendiren ve işitmenin gelişmesini sağlayan bir enstrümandır. Tüm çalgıların anası olarak kabul edilir. Hem eşlik için hem de solo olarak kullanılır. Kurumumuzda piyano eğitimi minimum 4 yaşında başlar.
Klasik batı müziği ve nota eğitimiyle başlayan piyano çalışmalarımız, öğrencilerimizin aşama kaydetmesiyle birlikte farklı müzik türleriyle (Türk müziği, popüler müzik vs.) desteklenir. Amacımız eğlenceli olduğu kadar disiplin de içeren teknik ve müzikal anlamda gelişmeyi hedefleyen bir müfredat oluşturmak, öğrencilerimize kendilerini piyanoya hakim hissettirmektir.
Eğer piyano çalmak sizin de hayallerinizi süslüyorsa, hemen harekete geçin.

Piyano Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Piyano öğreniminde, donanımlı iyi aktarıcı bir öğretmenin, kursiyeri düzenli ve doğru çalıştırmasıyla ilk bir ayda tuşede bulunan notaların yerlerini beyine yerleştirir. Kursiyerin tuşe hakimiyeti sağlandıktan sonra, disiplinli çalışma sürdürülerek nota okuma da kavrandığında, yaklaşık 6 aylık bir süreçte istediğiniz parçaları ya da hocanızın belirlediği eserleri veya popüler parçaları çalabilir duruma gelirsiniz. Tabi bu çalma arzusu sadece istekle kalmayıp öğrencinin disiplinli çalışma planı yapmasıyla mümkündür. Disiplinli çalışma planıyla, sürekli bir gelişim göstereceğinizden şüpheniz olmasın.

Neden Piyano Eğitimi Almalıyım?

Piyano, diğer çalgılar gibi insanın bireysel gelişiminde çok büyük bir rol oynadığı gibi, piyano gelmiş geçmiş en temel çalgı aletlerindendir. Birey piyano çalarken, beynini çok yönlü kullanması gerekir. Piyano çift anahtar olduğu için, piyano çalmak doğru nota takibini, eş değer olarak ta doğru nota okumayı gerektirir. Çift anahtar okumayı gerektiren piyano, hem sağ el hemde sol elin uyumunu ve metronomu iyi dinleyip ritmi kaçırmamayı gerektirir. Ses genişliğinin fazla olduğu, her tarzın vazgeçilmezi olan has çalgı piyano, üzerindeki belli aralıklarla yapılmış olan tuşları ile insan vücudunun her yaşta kolayca kavrayıp çalabileceği bir yapıya sahiptir. Piyano bilinçli çalıştırılırsa, çok sesli müziği içerdiği için insan beynine müziğin armonisini benimsetir. Bununla birlikte bireyin müzik kapasitesi artar. Bunlara dayanarak piyanonun çocuk gelişiminde ne kadar yararlı olacağını aşikardır. Müzik eğitimine ilk başta piyano ile başlayan bireyler diğer enstrümanlara geçtiğinde de, daha başarılı performans gösterirler. Bu yönleriyle piyano, geçmiş ve gelecek çağımızın en etkin enstrümanı olma özelliğini hak ediyor.

Çocuklar için Özel Bir Müfredatınız Var Mı?

Garaj Stüdyo olarak, çocuğunuzun fiziksel ve algısal gelişimini uzman eğitimcilerimiz ile test ettikten sonra seviyesi yeterli ise piyano eğitimine yönlendiriyoruz. Erken yaşlarda piyano eğitimine başlayan çocuğunuz için, henüz okuma yazma bilmediği için farklı renk ve oyun teknikleri kullanarak notaları ve ritim tutmayı öğretiyoruz. Sonrasında ilerleyen zamanlarda çocuk yaştaki öğrencilerimize birebir özel eğitime geçerek piyano çalar hale getiriyoruz!

Akustik Piyano ve Dijital Piyano Farkı Nedir? Hangisi Bana Uygun?

Akustik piyanolar genellikle piyano eğitimini uzun süre görmüş, meslek olarak piyanist olmayı hedefleyen, zamanının büyük bir bölümünü piyanoya ayıran kişiler için uygundur. Daha çok bakım ve akort gerektirir. Ancak artık günümüzde özellikle piyano eğitimine yeni başlayanlar için tavsiyemiz, dijital piyano ile yola başlamalarıdır. Nedenine gelince, ses kalitesi ve tınısı olarak her ne kadar akustik piyano kadar kaliteli olmasalar da, fiyat olarak daha uygundurlar, taşınmaları daha kolaydır, bakım masrafları çok daha azdır, akort gerektirmezler ayrıca özellikle apartma dairesinde yaşayanlar için önemli bir yani: ses ayarı yapılabilmektedir. Bu yönlerini ölçüp tartarak siz de kendiniz için hangi piyano türünün daha uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Piyano Eğitimi İçin Neden Garaj Müzik Stüdyo?

Piyano eğitimi genellikle küçük yaşlarda başlanan, çocukluk boyunca süre gelen, çocuk psikolojisinin gelişimine de destek olan bir süreci kapsar. Bu süreçte eğitimcinin rolü şüphesiz tartışılmazdır. Özellikle konusunda uzman olmayan bir eğitimci, erken yaşlardan çocuğun öğrenme hevesinin kaçmasına neden olmakta, bu durum çocuğun tüm hayatını etkilemektedir.
Aynı şekilde, yetişkin kursiyerlerde de acaba bu yaşta öğrenebilir miyim sorusu çok sorulur.. Bu durumda da kendini alanında ispatlamış eğitimcilerimiz, öğrenme arzusunu yaşa bakmaksızın ilerletmekte ve kursiyerin motivasyonunu arttırarak eğitimi kolaylaştırmaktadır.
Garaj Müzik Stüdyo olarak amacımız, eğitim kalitesi konusunda riskleri ortadan kaldırmak ve içinizde şüphe bırakmayacak kaliteli bir piyano eğitimi sunmaktır.