Keman Kursu

Keman çalmayı ne kadar sürede öğrenirim? Neden keman eğitimi almalıyım ? Keman kursunuza gelirken yanımda keman getirmem gerekir mi? Keman dersleri grup olarak mı yoksa birebir mi veriliyor?

Garaj Müzik Stüdyo‘da keman dersleri birebir özel ders şeklinde haftada 1 gün 1 saat, ayda toplam 4 saat yapılmaktadır. Öğrencilerimizin isteğine göre gün veya saat sayısını artırabiliriz. Dersler stüdyo ortamında tek kişilik özel çalışmalar ile yürütülmektedir.

Küçük yaş grupları için farklı teknikler uygulanmaktadır. 
Okuma yazma bilmeyenler için rakamlar ve boyama ile nota öğrenimi gerçekleştirilir. 
Teknik açıdan gelişim (duruş, tutuş, yay teknikleri) ve nota öğrenimi için Ömer Can Suzuki gibi ders kitaplarından yola çıkarak çalan kişinin isteğine göre klasik, sanat müziği ve pop parçalar verilmektedir. 
En önemlisi sabır ve istektir. Her yaş grubu kemana başlayabilir.

Keman Nedir? Ne Değildir? Kısaca Tanıyalım..

Keman yaylı çalgılar ailesinin en küçük ve en etkin bireyidir. Etkin sesi ve ses genişliği dolayısıyla solo çalgı olan keman, diğer yaylı enstrümanlara göre daha fazla dokümanlara ( etüt, eser vs.) sahiptir.
Başlangıçta, tüm yaylı çalgılar gibi perdesiz olduğu için öğrenimi zor olan keman eğitimi, kurumumuzda teknik ve kulak eğimini destekleyici bir eğitimle kafanızı kurcalayan kemanı ne kadar zamanda çalabilirim sorusunu, eğlenceli ve öğrenciyi teşvik eden bir çalışma süreciyle cevaplandırmayı hedefler.

Başlangıç olarak Güzel Sanatlar Fakültesi ve konservatuvar müfredatıyla birebir olan klasik batı müziği eğitimimiz ile öğrencilerimize doğru tekniği ve doğru notasyonu sağlamak amaçlanır. sonrasında öğrencimizin isteği üzerine derslerimiz şekillenir.

Keman Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?


Keman öğrenimi ilk başlayanlar için zor görünse de diğer yaylı çalgılarına göre daha hızlı bir öğrenim süreci gösterir. Bunun nedeni çalgının popülaritesi ile artan eğitim materyallerinin fazlalığıdır. Diğer bir deyişle, keman öğrenim teknik metotların çok olmasıdır. Keman çalmak, bilinçli, donanımlı, iyi aktarıcı bir öğretmenin düzenli ve doğru çalıştırmasıyla yaklaşık altı ay gibi bir zamanda öğrenilir. Bu süreç sonunda öğrenci, istediği tarzdan parçaları kendi başına çalabilir hale gelmektedir. Tabi ki tüm enstrüman eğitimlerinde olduğu üzere, başarı tamamen çalma arzusu ve istekle kalmayıp, öğrencinin kendi disiplinli çalışma planıyla mümkündür.

Neden Keman Eğitimi Almalıyım ?

Tarih boyunca sayısız bestenin yapıldığı keman, solo bir enstrümandır. Bunun yanı sıra keman her tarz amatör veya profesyonel müzik guruplarında boy gösterdiği için popülaritesi çok yüksek bir çalgıdır. Keman eğitimi diğer yaylı çalgılar gibi insanın bireysel gelişiminde çok büyük bir rol oynar. Öncelikle insanı çoklu düşünce yöntemine zorlar. Keman çalmak isteyen bir bireyin beyni çok yönlü düşünmek zorundadır. Keman öğrenimi ilk öncelikle doğru keman tutuş tekniği, keman çalarken sağ el yay tekniğinin bozulmaması, doğru nota okuma ve aynı zamanda metronomu iyi dinleyip ritim uyumunun yakalanması ile başlar. Verilen temel eğitimi doğru şekilde tamamlayan bir kursiyer, keman çalmanın keyfine hızlı bir şekilde ulaşabilir, bu keyfi hem kendisi, hem de çevresine tattırabilir!

Keman Eğitiminde Neden Garaj Müzik Stüdyo’yu Seçmeliyim?

Garaj Stüdyo ekibi, her enstrümanın doğasına uygun öğretim tekniğini seçerek, klasik ve kalıplaşmış eğitim anlayışı dışında, basit, hızlı, pratiğe dayalı ve bilimsel bir eğitim vermektedir. Eğitime başladıktan sonra eğitmenlerimiz, motivasyonunuzu maksimum seviyede tutarak kurs boyunca enstrümana karşı olan ilginizi sürekli arttıracaktır. Garaj Müzik Stüdyo olarak amacımız, en kaliteli sanat eğitimini herkesin en uygun fiyata alabilmesini sağlamaktır. Hemen ücretsiz deneme dersimize gelin farkımızı bizzat kendiniz görün!

Kursunuzda Hangi Seviyeye Uygun Keman Eğitimi Veriliyor? İleri Seviye Eğitiminiz Var mı?

Kursiyerlerimiz ile ilk tanışmamızda hocalarımız ilk yapacağı dersi ile, kursiyerin müzik kulağını, enstrümana olan uyumunu ve seviyesini test edecektir. Keman derslerine yeni başlayan kişilere en temel seviyeden kolay anlaşılır tekniklerle müfredat işlenecek iken, daha önceden keman eğitimi görmüş orta seviyedeki kursiyerlerimize, uygun görülen ileri seviye keman eğitimi programı uygulanır.

Keman Kursunuza Gelirken Yanımda Keman Getirmem Gerekir Mi?


Kursa gelirken yanınızda keman olması kişisel gelişiminiz ve hızlı öğrenme açısından çok önemlidir. Size uygun boyut ve fiyatlı keman seçenekleri için hocalarımıza lütfen danışınız!