Bağlama / Saz Kursu

Bağlama çalmayı ortalama ne kadar sürede öğrenirim? Bağlama kursuna başlamak için kaç yaşında olunmalıdır? Saz dersleriniz grup dersi olarak mı yoksa özel ders olarak mı veriliyor?

Garaj Müzik Stüdyo‘da bağlama dersleri birebir özel ders şeklinde haftada 1 gün 1 saat, ayda toplam 4 saat yapılmaktadır. Öğrencilerimizin isteğine göre gün veya saat sayısını artırabiliriz. Dersler stüdyo ortamında tek kişilik özel çalışmalar ile yürütülmektedir.

Bağlama derslerinde klasik müzik temelli eğitim, teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. En temel çalışmalar olan temel oturuş, tutuş, nota bilgisi ile bağlama üzerindeki yerleri ile başlayan ve gittikçe daha komplike hale gelen çalışmalar ile devam ettirilmektedir.

Bağlama derslerinde, Türk Halk Müziği, Alaturka, Pop gibi türlerde çok sesli enstrümantal eserler çalışılmakla birlikte öğrencilerin hedefledikleri çalışmalar doğrultusunda da mevcut programın yanında ekstra çalışmalar yapılabilmektedir.

Kısaca Bağlama Nedir Tanımak İstiyorum?

Bağlama ya da halk dilinde bilinen adıyla saz… Geleneksel Türk Kültürünün en önemli ögelerinden olan bağlama, Türk halk müziğinde severek kullanılan telli ve tezeneli bir müzik aleti olup, mızrap veya parmakla çalınır. Bağlamanın 7 teli vardır.
Yapısında genellikle kestane, dut, ardıç ve ceviz gibi ağaçlar kullanılan bağlama, alt, orta ve üst tellerden oluşur. Bağlamanın sağlamlığı yapısında kullanılan ağacın türüne göre değişir. Bu durumda özellikle dut ağacından yapılan bağlamalar genellikle daha çok tercih edilirler. Diğer kriterler ise başlıca işçilik kalitesi, alt ve üst eşik ile vurgu dizaynı da iyi bir bağlamayı öne çıkaran kriterler olarak sayılabilir.

Genellikle Türk Halk Müziğinde karşılaşılan düzenler şunlardır: (Parantez içindekiler, üst, orta ve alt tellerin çekilmesi gereken seslerdir).

Bağlama düzeni (La, Sol, Re)
Abdal düzeni (La, Re, Sol)
Bozuk düzeni, kara düzen (Sol, Re, La)
Misket düzeni (Fa#, Re, La)
Fa müstezat düzeni (Fa, Re, La)
Do müstezat düzeni (Sol, Do, La)
Segah düzeni (La, Si, Sol)


Bağlama Kursunda Ne Öğreneceğim?

Garaj Müzik Stüdyo, Ankara’da bulabileceğiniz en uygun fiyatlı bağlama / saz eğitimini sunma ve kaliteli eğitim prensibini benimsemektedir. Türk Halk Müziği repertuvarını içeren bağlama kursu programımız, öğrencilerimizin bilgi, beceri ve seviyelerine göre şekillenmektedir.

Kursa başladıktan sonra, başlıca şu eğitimleri alacaksınız:

Uzun sap (Yöresel Tavırlar):
Zeybek
Karadeniz
Orta Anadolu
Aşıklama
Silifke
Konya
Yozgat (Sürmeli)
Karşılama
Teke
Azeri
Kısa Sap ( Çöğür):
Şelpe ve Pençe tekniği

Garaj Müzik Stüdyo Bağlama eğitiminde tüm bağlama teknikleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabileceğiniz gibi, bunun yanında solfej bilgisi ve müziğin dili olan nota bilgisi öğrenmeye yönelik süreçlerinden de geçeceksiniz. Tüm parçaları notalarına göre okuyabilir hale geldikten sonra, ilerleyen kurs süresince armoni eğitimi de alacaksınız. Tüm bunların yanında bağlamayı çok iyi şekilde tanıyıp doğru mızrap tutma ve doğru vurma tekniklerine yönelik eğitimler ile enstrüman çalma beceriniz arttırılacaktır.
Ayrıca, iyi metronom ile bağlama çalarken nasıl ritim tutturacağınızı, şelpe tekniği ve bu tekniğin inceliklerini öğrenme fırsatı yakalacak, bağlama kursu boyunca kapsamlı bir eğitim sürecine dahil olacaksınız. Bu süreç sonunda Türk Halk Müziği’nde en çok tercih edilen makamları ve nota sehpasına yerleştirilen dilediğiniz bir parçayı çalabilecek düzeye ulaşabileceksiniz.

Başlıca Bağlama Çeşitleri:

Ülkemizde kullanılan başlıca bağlama çeşitleri:
Cura (Boyut olarak en küçük bağlama)
Çöğür – Kısa Sap Bağlama (Diğer bağlamalara göre sapı daha kısa olup yakın zamanda geliştirilmiştir.)
Tambura (Uzun saplı bağlama türüdür.)
Divan Altı ( Tamburadan uzun, divan sazından daha küçük olan bağlama çeşididir.)
Divan sazı (Boyu büyük bağlama çeşidi)
Meydan sazı (Meydanlarda çalındığı için ismini oradan almıştır. Bağlama ailesinin en büyüğüdür.)

Bağlama Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Bağlama gerçek bir Türk enstrümanıdır. Bağlama öğrenmek isteyen öğrencilerimiz, genelde bağlamayla çalınan Türk ezgilerini günlük hayatta dinledikleri için, bu ezgilere karşı kulak aşinalığı kazanırlar. Bunun üzerine alanında uzman bir hocayla doğru bir şekilde öğrenim gören kursiyerlerimizin, bağlamanın armonisini, dinledikleri eserlerin tuşe üzerindeki notalarını hemen kavrayıp, bağlamayı kısa bir sürede çalmaya başlayabileceklerdir. Tabi çalmaya başlama hızı, öğrencinin disiplinli ve programlı bir şekilde çalışmasını gerektirecektir.

Bağlama Kursuna Başlamak İçin Kaç Yaşında Olunmalıdır?

Bağlama yurdumuzun bir çok yöresinde o kadar yaygındır ki çocuklar daha anne karnında iken ezgilerine kulak aşinalığı kazanmakta ve 4-5 yaşlarında bağlama çalmaya başlamaktadırlar. Ancak ortalama olarak hiç bağlama eğitimi almamış bir çocuğun, bağlama eğitimine başlaması için önerilen yaş genellikle 8-10 arası olmakla birlikte, fiziki bir engeliniz olmadığı sürece üst sınırı bulunmamaktadır!

Neden Bağlama Eğitimi Almalıyım?

Türklerin bağrından kopup gelen bağlama, bütün yaşama felsefemizin, bütün duygularımızın ezgiler yoluyla dışa vurumudur. Tarihimizi yaşatan ve öğreten, gençlerimize de ışık tutan bağlamayı sadece bir çalgı olarak değil bilgileri ve kültürümüzü kuşaktan kuşağa aktaran bir sanat köprüsü olarak ta görebiliriz. Bağlamanın mükemmel ses tınısı ile ozanların veya çeşitli bestecilerimizin yapmış olduğu eserleri büyük bir haz alarak seslendirebilirsiniz. Siz de geleceğin bir halk ozanı olabilirsiniz!

Bağlama Eğitiminde Neden Garaj Stüdyo?

Bağlama eğitimi diğer enstrümanlar gibi özenli ve motivasyon gerektiren bir öğrenme ve çalışma sürecini gerektirmektedir. Bu süreçte, öğretmen en etkin faktör olup, öğrenciyi motive eder ve öğrenciye doğru kaynaklar sunar. Yanlış bir öğretim tekniği söz konusu olduğunda, kursa büyük bir arzu, istek ve motivasyon ile gelen kursiyerlerimizin bütün heveslerinin kaçtığı ve öğrenme süreçlerinin aksadığı aşikardır. Batıkent Garaj Müzik Stüdyo olarak size öğrenmesi en kolay öğretim yöntemini, en uygun fiyatla profesyonel kadromuzla sunuyoruz!